След силно натоварен сезон в Елитната група U15, в който Шипка Старс се изправи срещу едни от най-силните академии и школи в България, естествено идва моментът за равносметка и анализ.
Как премина сезонът, през какви трудности и ключови моменти премина тимът и в какво най-много израснаха момчетата от набор 2011, както и как върви работата по селекцията на набор 2012, която е с цел осигуряване на необходимата широчина в състава за участие в Елитната група U15 през сезон 2026/27, за който Шипка Старс вече има спечелено място.
Отговорите на тези въпроси даде старши треньорът на Шипка Старс Димитър Илиев.
След един изключително тежък сезон в Елитната група U15, в който Шипка Старс се изправи срещу най-силните академии и школи в България, как оценявате представянето на отбора и в какво най-много израснаха момчетата от набор 2011 през тази година?
Футболният сезон за нас наистина беше изпълнен с много емоции. Разбира се, понякога позитивни, друг път негативни, но много поучителни за всички. Започнахме сезона трудно, понеже програмата беше такава, че срещнахме най-силните отбори в първите четири кръга. Тогава в отбора се получи и лек психологически срив, който даде отражение върху увереността на децата. Аз лично не съм се и съмнявал, че ще успеем да покажем, че сме добър отбор и, най-важното, че децата се развиват.
Както виждате, в момента сме в поредица от шест мача без загуба. Що се отнася до израстването, мисля, че момчетата прогресираха много в ментално отношение – сякаш през лятото тренирахме с деца, а сега с големи младежи.
През сезона тимът премина през трудни мачове, сериозна конкуренция и високо темпо на игра. Кои бяха най-ценните уроци за футболистите от тази кампания и как подобен опит може да помогне на момчетата в бъдещото им развитие? Кой мач ви е останал най-ясно в съзнанието, разкажете за него.
Най-важното беше да разберат, че когато играеш всяка седмица срещу най-силните отбори у нас, нямаш право и за миг да подцениш ситуация или период от даден мач. Моментно разколебаване може да превърне футболната среща от приказка в кошмар. Не искам да определям даден мач като важен, лош или добър. Искам от всяка футболна среща да извлечем всичко, което ще ни направи по-добри футболисти и по-добър отбор. Естествено обаче, че и 9-те победи, които постигнахме досега, носят на момчетата повече радост и щастие.
Въпреки че отборът няма да продължи участието си в Елитната група U16 заради регламента, Шипка Старс успя да запази мястото на клуба сред елита и за следващия набор. Колко важно е това постижение за развитието на школата и какво показва то за работата, която се върши в клуба?
Да, запазихме мястото за момчетата от U15, а дори имаме шанс да завършим на доста по-предно място в класирането, което, разбира се, не е от голямо значение. Тук е и моментът да поздравя момчетата от набор 2011, че не само успяха да се класират за Елитна група U15, но и да задържат клуба в позиция да има представител и през следващия сезон.
Прекрасни деца – не само като футболисти, а и като възпитание. Продължаваме да развиваме този набор, без значение в коя група ще играе. Те са бъдещето на футбола в Асеновград.
В момента клубът активно работи по селекцията на набор 2012, който евентуално ще представя Шипка Старс в Елитната група през следващия сезон. Защо това участие е евентуално и какви качества търсите в новите попълнения и каква е философията, по която ще бъде изграден следващият отбор?
Да, ще се опитаме да привлечем още футболисти от набор 2012, понеже при този набор вече сме качили 8–9 деца от набор 2013. Смятаме, че за Елитна група е необходим сериозен брой деца, за да можем да работим пълноценно с тях и отново да успеем да изградим качествен и конкурентен колектив. Именно затова активно търсим деца от набор 2012, които имат желание да се развиват, да тренират в добра среда и да бъдат част от отбора.
За децата, които бъдат привлечени, освен възможността да играят в Елитна група U15 през сезон 2026/27, ще има и отлични условия в Асеновград за тренировъчен процес и провеждане на мачове. Вярваме, че с правилната работа, дисциплина и отношение можем да продължим да надграждаме и да развиваме талантливи футболисти.
До края на сезона остава още един двубой срещу Дунав Русе. Какво очаквате от последния мач и колко важно е за Вас и отбора сезонът да бъде завършен по позитивен начин, както като резултат, така и като отношение и развитие на играчите?
Последният ни мач е срещу Дунав Русе у дома, така че каним всички, които желаят да присъстват. Пак казвам, че лично за мен резултатът е важен само дотолкова, че децата ще изпитват по-голямо удовлетворение. За мен е важно да играем добре и да виждам искрата и насладата във всеки един от отбора.
Телефон за контакт с Димитър Илиев, Шипка Старс: 089 43 94 141

