Едно от главните действащи лица на блиц турнира „Кронос Къп“ 2024 делегата Емил Митев реши да отдели от своето време, за да поговори около организацията за турнира.
Той изкарва и статистика от футболното събитие, която показва, че са изиграни точно 593 мача, като всеки от тях е с продължителност 25 минути. Общото изиграно време във всички футболни срещи са 14 825 минути. Трябва да се добави, че някои от мачовете се играха по едно и също време на различни терени.
„След почивката по Коледните празници и преди тези по Нова година, реших като делегет да споделя впечатленията си от блиц турнира „Кронос Къп“. Изиграха се точно 593 мача при всички набори. Те се проведоха през четирите седмици на месец декември. Имаше много страст, драма, сълзи и усмивки. Оценката на болшенството е одобрителна, като очакваме същите отбори на турнир отново много скоро, но искам да ви запозная с всичко.
За тези блиц мачове се прави много сложна организация. На моменти се играе на три локации в града. Навсякъде са осигурени съдии, делегати и лекари. Направихме всичко възможно мачовете да започват навреме, за да може деца и родители да не стоят в студеното време. Успяхме с изключение в една от вечерите на едната седмица, защото имаше авария на трафопост в квартала, където се намира залата. Както се досещате няма как да се предвиди тази ситуация. Но винаги има мрънкащи хора, които да кажат: „Как може такова нещо?“. Представям си, ако ги оставим в бедстващите райони, където няма електричество по цели дни. Залата беше заета до минута, затова благодарим за професионалното отношение на всички съдии, делегати и треньори за навременното и коректното протичане на срещите. В мачовете имаше много заряд, любов към играта и най-вече коректност между отборите. Затова и претенциите към съдиите бяха малко над 1%, което е изключетелно, като се има предвид какъв специалист е българския запалянко. Спортно технически могат да вземат отношение специалистите, които постоянно наблюдаваха срещите, сред тях бяха много треньори, директори на школи и най-вече главния методист на детско-юношеския футбол при Зона Пловдив – Александър Александров и селекционера на Зона Пловдив – Ивайло Петров – Пифа.
Искам да обърна внимание на процеса по организация в един такъв турнир. Мачовете следват през много кратко време, сменят се отбори, съдии, понякога и лекари, но трябваше да ценим времето на всеки един отбор, като не ги карахме да чакат, а започваха в часа в който трябва. Ясно ми е, че не е измислена идеалната програма, но се опитахме да се съобразим с почти всички отбори. Когато е блиц турнир, мачовете са повече и са кратки, трябва да се действа много бързо с класиране, продължаване напред, а в някои набори се правеше и жребий след груповата фаза. Родители и треньори питат: „Кажи само ние кога играем?“, тези въпроси бавят другите отбори, които също чакат отговор. Така се бавим за всички. Жалко, че имаше единици родители, дори и треньори, които не бяха запознати с формата на турнира. Три месеца преди неговото начало имаше спуснати правила и никой не е каран насила да се запише. Разбира се, че дори не е близко до професионалното треньор, да пита как един мач е 25 минути един ден преди турнира. Това говори за незаинтерасованост. От там идва и изкуствен проблем с родителите. Въпросите им бяха: „Как така се играят толкова кратки мачове и защо това, защо онова?“ Отговорът ми е: „593 блиц мача са повече от 200 нормални, както е обикновенно на нормален турнир и на организаторите им излиза доста по-скъпо, прави се нещо различно. В Европа има блиц турнири с 64 или 128 отбора, играят се много мачове с повече различни отбори. Това се харесва и на треньорите, защото те именно затова пътуват, за да срещнат тимове различни от тези, с които играят в своята зона.“ Още нещо за хората с въпросите по организацията: „Няма как съдиите да не получават нищо и някой да си изкарва комплексите си върху тях. Всички сме наясно, че понякога от зрителите се чуват много несъстоятелни реплики и изречения. Лекарите, които са учили поне 6 години, колкото и да си обичат работата няма как да стоят по 14 часа. Фотографът ни, също е на пост. Има медийно покритие и отразяване в социални мрежи. И не на последно място делегата, няма как да идва рано сутринта първи и да си тръгва последен, да обира негативите и да е за негова сметка.“ Само да вметна, че организаторите не са вдигали таксата с години, но всички разходи се увеличават спрямо инфлацията. Така, че на който му се струва лесно, нека да организира поне една седмица турнир без грешки, както той си мисли, че ще се случи. Може да опита, но мисля, че масата от хората, които критикуват хора са организирали най-много лятната си почивка.
Да напомня, че втори месец има реклама за ежегодния турнир на “Кронос къп”, който се провежда през целия февруари и е вече с две полувремена.
Накрая завършвам с удовлетворението, за чудесно свършена работа от целия екип.
Спортно техническата част, оставам на…“