ДФК Делфните вече са на 15 години. Един от най-известните български частни детски отбори със създател и президент Илко Станчев вече доста години развива футболните и човешките качества на децата във Варна. По случай 15 години от работата в клуба той се съгласи да говори пред сайта „Детски футбол“. Наставникът отговори на точно 15 въпроса по случай 15 години.
Илко Станчев с един от наборите на ДФК Делфините Варна на турнира в Кранево.
1. Как се роди идеята за името „Делфините Варна“ и как точно избрахте него?
Интересен въпрос за старт на интервюто. Преди нас имаше отбори от София или по-точно Академията на Лъвчетата, които бяха задали посока в избирането на имена. То трябва да е умалително, защото работим с деца. Имахме идеята да е нещо морско и свързано с града, в който се намираме и затова се спряхме на Делфините. Все пак това са морски животни, които всички хора харесват и най-вече децата, а в случая и принципно те са най-важни.
2. Кои бяха основните предизвикателства, пред които се изправихте на старта на проекта?
Основните предизивкателства както във всяко едно ново нещо е да те приемат и да ти дадат доверието си. Когато хората ти вярват, те ти стават последователи. При нашия случай беше трудно, защото идеята за футбол в детските градини се струваше на болшенството като нещо нерално и неизпълнимо, но в последствие резултатите говорят сами за себе си.
3. Какво ви вдъхнови да се посветите на развитието на детския футбол във Варна?
Много години или по-точно 10 работих в професионалния футбол, бях част от Спартак Варна. Решението ми да работя в детския футбол беше, защото не ми се работи в професионалния. Когато създадеш нещо твое е по-ценно от това да работиш за някой. Заради изброеното и заради енергията, която влагаме в работата си получихме достатъчно доверие. Акцентът ни беше да селектираме деца, да ги разделим в отделни набори и да ги развиваме и обучаваме.
4. Кои са най-значимите постижения на клуба през тези 15 години?
За най-значими постижения приемам това, че в последните 10 години отборите на детска футболна школа Делфините са винаги в тройката на всяко едно футболно събитие, в което участват. Направихме име на школа, която работи правилно, има успехи и в крайна сметка създава футболисти. Два пъти сме печелили и доверието на община Варна, която ни отличава с приз за най-просперираща детска школа.
5. Какви ценности и принципи се стремите да възпитате у децата в клуба?
В нашият клуб Делфините Варна има правила, които се спазват от първия до последния ден от децата и родителите. Стремим се да възпитаваме в децата всичко това, което го има в едни от най-здравите семейства. Отделно като клуб допринасяме за възпитанието на децата, като ги учим на добротели – смелост, добронамереност, уважение към противника и самооценка.
Наставникът в ДФК Делфините Варна – Димитър Колимечков и Илко Станчев на турнир в Трявна.
6. Как оценявате развитието на детския футбол в България за този период?
Смятам, че работата в детския футбол е много добра. Все още излизат много талантливи деца и те получават правилна футболна школовка. Има и много талантливи треньори, които дават правилни съвети и наставления. Проблемът за българския футбол идва по-нагоре, това е дълга тема, която не е за този разговор.
7. Има ли някое дете или набор, което се е откроило, постигнало успехи и искате да разкажете по-подробно в няколко реда?
Всички набори, с които сме работили и сме обучавали футболно (Ф5, Ф7 и Ф9) са имали своите успехи. Мога да отлича най-вече наборите 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 и 2013. За всеки един от тези изброени набори мога да разказвам чудесни истории, имали сме прекрасни моменти с деца и родители по време на тренировки, първенства и турнири. Винаги сме били в челото в Зона Варна. Даваме футболисти на двата варненски отбора, които участват в „Първа лига“ – Черно море и Спартак Варна. Някои от футболистите ни са в момента в школата на Лудогорец. С футболистите ни от набор 2012 се сещам една интересна история. Бяхме на турнир „Red Cup“, който се проведе на стадион „Българска армия“, отстъпихме само на Партизан Белград в мача за златните медали.
8. Как поддържате мотивацията и ентусиазма на младите футболисти?
За радост децата в представителните отбори на Делфините Варна са селектирани така, че да имат желанието за успех и да бъдат мотивирани по време на тренировъчния процес.
9. Как работите с родителите, за да създадете добра среда за развитието на децата?
Както във всички школи работата с родителите е най-трудния елемент. Когато се установят едни норми и те се спазват всичко е наред. Линията между родител и треньор прекъсне ли се има проблеми. Още от самото начало започва работата, както с децата така и с родителите. Има родителите, които не спазват правилата и отпадат в процеса. Остават тези, които искат да извървят дълъг път.
10. Кои са треньорите, които са изиграли ключова роля за успеха на Делфините Варна?
Работили сме с много треньори, с някои по-успешно, с други не толкова. Искам да спомена някои от тях. Първият е Миша Милошевич, той е наставника с най-много стаж и принос като време и работа в Делфините Варна. Милен Маринов също трябва да се спомене, Той в момента работи за Лудогорец. Мартин Иванов, с който също сме работили заедно в момента има клуб – МФК Тича. Николай Сидеров е наставник, с който също сме имали обща работа, в момента е в Спартак.
Илко Станчев по време на разбор за ДФК Делфините Варна.
11. Какви са вашите дългосрочни цели за клуба?
Да продължаваме да популяризираме футболната игра и да намираме талантливи играчи, които да превърнем в добри футболисти.
12. Как се чувствате, когато се разделяте с набор, с който работили дълго време?
Трудно и тежко. Всяко едно дете през тези години на работа със своето семейство са били част от клуба. Всички болежки и радости са минавали лично през мен и когато дойде време за раздяла е тежко, но аз съм приел, че нашия клуб прави това, което прави и следва развитие другаде.
13. Какви са най-големите трудности, които срещате днес в работата си с децата?
Може би най-големите трудности са при мотивацията и ангижираността на децата. Те са свикнали да прекарват много време пред телефони и компютри и когато дойдат на първи тренировки това проличава. На играчите им е трудно да се концентирани. Интереса към футбола намалява. Има деца, които избират електронните игри пред спорта.
14. Какво е значението на спорта за общността и града според вас?
Футболът не случайно е наричан цар футбол. Без спорт обричаме поколенията. Това е спасение, което хората намират. Чрез спорта хората стоят далече от вредните изкушения по улиците.
15. Какво е вашето послание към младите футболисти и техните семейства по случай юбилея?
На всички деца от ДФК Делфините пожелаваме да са живи и здрави и да запазят интереса си към футбола и да постигнат своите амбици да бъдат професионални играчи. Родителите да имат силите, за да преследват мечтите на децата си.
Снимка на Илко Станчев в началото на проекта ДФК Делфините Варна.