Пътят на един български футболист от детските градини, където се започва с а-то и б-то на любимия на милиони спорт до подписването на първи професионален договор отнема години и много комплексни качества. Те трябва да присъстват както в играча, така и във футболиста.
Лъчезар Иванов преди дни подписа своя първи професионален договор, той го направи с отбора на ЦСКА, като лично е убедил Томислав Стипич и екипа му, че има място при мъжете. Заедно с централния защитник под договори с клуба се разписаха Петко Панайотов и Юлиан Илиев.
Откъде тръгва Лъчезар Иванов, за да достигне до моментния си връх – договор ЦСКА?
Първата му среща с коженото кълбо е през сезон 2011/12, когато Кирил Мицов се връща от София в родния Кюстендил и въвежда в града методиката в детските градини децата, да тренират футбол. В същата група тренира и Антоан Стоянов, който пък е футболист на Левски и изкара период под наем в Емполи, Италия.
„Въобще не изпъкваше в детските градини, тренираше наравно с всички други деца.“, споделя Кирил Мицов за първите си впечатления към Лъчезар Иванов, който тогава е бил 6-7 годишен.
Първият наставник на Лъчезар Иванов в детските градини – Кирил Мицов.
След обучението по футбол в детските градини се създава отбор за набора им във ДЮШ на ФК Кюстендил. Лъчезар Иванов е един от първите, които се записват. Тренировките си текат, а футболиста, който тогава се подвизава на позицията дефанзивен полузащитник започва да разгръща потенциала си.
„При Лъчо едно от най-силните му качества е консистентността и постояноството. Не помня това дете, да е пропускало тренировка, винаги готов, затова което е подготвил треньорския екип.“, спомня си Кирил Мицов.
Снимки от турнир на детските градини, Лъчезар е на ред седнали, петия от ляво на дясно.
Двете години на тренировки с Кирил Мицов са последвани от нов наставник за Лъчезар Иванов. Той и съотборниците му са поети от Красимир Петков, футболистите по това време са в трети клас.
Един от съотборниците на Лъчезар – Антоан Стоянов е привлечен в Левски и това овакантява диригентската палка на лидер в отбора. Той я поема и започва все повече, да се набива на очи с поведението си както на терена, така и извън него. Когато Иванов е между 6-ти и 7-ми клас, Кирил Мицов посяга към него и го пуска да играе титуляр в мач с футболисти 9-ти клас. На мача делегат е селекционера на проектонационалните отбори за София – Стефан Колев. Той веднага е привлечен от качествата на футболиста и се изумява, когато вижда в картотекта му, че е малък на години. Следва препоръка и писмо в ДЮШ на ФК Кюстендил. Лъчезар Иванов е извикан в отбора на проектонационалите – набор 2005. Там отново играе на позицията дефанзивен полузащитник.
По време на планираните мачове на едно от местата на стадиона е седнал Паоло Кардосо. По това време е шеф на школата на ЦСКА. Португалецът е впечатлен от футболния талант, който вижда в играта на Лъчезар Иванов. Кирил Мицов получава обадждане от Кардосо и се организира среща на стадион „Българска армия“. Родителите на футболиста биват запознати с условията, които предлага клуба и дават съгласие, детето им да премине в ЦСКА. По това време Лъчезар Иванов е между 6-ти и 7-ми клас.
Следват години на тренировки, изкачване по стълбичката в ДЮШ на ЦСКА. Много международни турнири и влагане в процеса, за да се стигне до предложение за първи професионален договор.
Лъчезар Иванов успява да убеди Томислав Стипич и екипа му, че заслужава този договор по време на лятната подготовка на ЦСКА.
История, която показва, че постоянството във футбола се цени.